vinarstvi11

jméno: Vinařství Ostrožovič
webové stránkywww.ostrozovic.sk
V malebnej dedinke Veľká Tŕňa nájdete malú oázu na slovenskom Tokaji. Z malej rodinnej firmy, ktorú v roku 1990 založil Ing. Jaroslav Ostrožovič , sa postupne vyprofilovala stabilná spoločnosť, ktorá sa etablovala na slovenskom trhu a stala sa pojmom nielen na Tokaji.
Tokaj je geograficky uzatvorená oblasť vinohradníctva a vinárstva v povodí rieky Bodrog, na severe ohraničená Zemplínskymi vrchmi, vrchom Rozhľadňa (469m) a na juhu v Maďarsku ohraničená sútokom riek Tisa a Bodrog. Je historickou aj teritoriálnou súčasťou veľkého tokajského regiónu, ktorého väčšia časť sa rozprestiera na území Maďarska (cca 5 000 ha). Na Slovensku je zákonom delimitovaných 907 ha a aj keď sa jedná o plošne najmenšiu slovenskú vinohradnícku oblasť, je zároveň aj oblasťou najvýnimočnejšou, plnou unikátov, ktoré nenájdete nikde inde.

vinarstvi21

jméno: Víno Kutná Hora
webové stránky: www.vinokutnahora.cz
Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. je mladou, malou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy vinné na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o zdejším vinařství je v Kosmově kronice již z roku 1101.
Naše společnost, jako jediná ve vinařské oblasti Čechy, hospodaří v systému ekologického zemědělství.  (Od roku 2009 označení BIO)
V Kutné Hoře se pěstuje réva na 7ha vinohradů na tratích Sukov a Pod Kuklíkem.
Vína z této oblasti vynikají svou typickou odrůdovostí, svěží kyselinkou a nezamělitelným buketem. Vína jsou to plná a kořenitá.Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay a Tramín červený, z modrých odrůd Svatovavřineckému a Rulandskému modrému. Na dalším rozvoji Českého vinařství se naše společnost podílí také výsadbou nové vinice v obci Kuks, který je spíše znám jako perla vrcholného českého baroka než jako vinařská obec. Na jaře r.2005 jsme zde obnovili 0,5 ha staré ho vinohradu „Nad zámkem“ s tradičními burgundskými odrůdami – Rulandské bílé, šedé a modré. Pro milovníky tohoto lahodného moku připravujeme vína té nejvyšší kvality, která neurazí ani skutečného labužníka.